Category: جامعه

به خانواده ها بگو که این دردهای یک همجنسگراست

من نصیرهستم. یک همجنسگرا در ایران .

نمیدونم از کجا باید شروع کنم، یک روز که کسی در خانه مان نبود وخانواده همگی به مهمانی رفته بودند، من دوست پسرم رادعوت کردم که بیاد و با هم باشیم. او هم دعوت من را پذیرفت. ما با هم شام خوردیم. بسیار به او وابسته بودم. لحظات بسیار خوبی را با هم داشتیم تا اینکه خانواده زمانی از مهمانی برگشتند و در را باز کردند و وارد شدند که ما دو نفر  در آغوش هم بودیم و دردسر من از آنروز شروع شد.

Continue Reading

دنیای وارونه: اندر احوالاتِ پناهجویی و هموفوبیا در ترکیه

artonهومن خانی‌پور ـ ایران در جهان: هفتۀ پیش، بعد از شش ماه، روزی که برام تعیین کرده بودند تا کارتِ اقامتِ موقت رو بگیرم، رسید. تو این شش ماه، فرهنگِ غالبِهمجنس‌گراستیزی و مردسالاری رو تقریباً شبیه به اون چیزی که در ایران جاری و ساری هست دیده بودم، که البته در ترکیه، کمیت و کیفیتش، شهر به شهر فرق می‌کند. اما حکایتِ هفتۀ پیش در ادارۀ پلیس، جالب‌ترینش بود.

خانمِ مترجم در ادارۀ امنیت، ایرانیه، انصافاً در این شش ماه هر وقت کمک و راهنمایی‌ای لازم داشتم، دریغ نکرده؛ اما تا هفتۀ پیش، بینمون صحبتی ازهمجنس‌گرا بودنم نشده بود. وقتی توی اتاقِ مسئولی که باید پرونده‌ام رو تنظیم می‌کرد نشسته بودیم، بعد از سئوالایِ اولیه، آقای مسئول دلیل خروج رو پرسید، منم گفتم به خاطر همجنس‌گرا بودنم از ایران بیرون اومدم.

Continue Reading

اوضاع بهتر می شه.

It Gets Better Projectبینش و انگیزش

قلدری مشکلی است که میلیون‌ها دانش آموز امریکایی بالاخص نوجوانان با آن مواجه هستند. بنا به گرازش‌ها تنها در سال تحصیلی 2006-2007 بیش از 8.1 میلیون دانش اموز 12-18 ساله در مدرسه مورد قلدری واقع شدند.  این آزار و اذیت گسترده، تبدیل خودکشی به سومین علت مرگ نوجوانان امریکایی را توضیح می دهد.

قلدری برای دانش آموزان ال جی بی تی (لزبین یا همجنسگرای مونث، گِی یا همجنسگرای مذکر، بای سکسچوال یا دوجنسی و ترَنس سکسچوال یا فرا جنسی) حتی مشکلی بزرگ تر است که با تابوهای اجتماعی و مجادلات سیاسی مرتبط با هویت همجنسگرا، جامعه‌ی Continue Reading

اولین نوروز بدون تو

NewYear1392رامین عزیزم

امسال عید نوروز مثل همیشه نبود. همه ی ما بدون اینکه کلمه ای بر زبان بیاوریم می دانستیم که نبودن تو را نمی شود به این راحتی تحمل کرد. وقتی که پس از چند روز نگرانی نامه ات به دستم رسید که دیگر از ایران خارج شده ای نمی دانستم که باید گریه کنم یا خودم را جلو پدر و خواهر و برادرت نگه دارم تا جرات سرکوفت زدن به خودشان ندهند. Continue Reading

فرزند من در ترکیه

 my-childهمجنسگرایی در ترکیه غیرقانونی نیست با اینحال در جامعه عمدتا مسلمان نشین ترکیه مقوله همجنسگرایی هنوز کاملا پذیرفته نشده است. خشونت علیه همجنسگرایان بویژه از سوی اعضای و خانواده و بستگان اغلب به چشم می خورد. “فرزند من” نام یک فیلم مستند ترک است که یک گروه پدران و مادران حامی همجنسگرایان با هدف تغییر رویکرد نسبت به همجنسگرایی در ترکیه تهیه شده است. دوریان جونز گزارشی درباره فیلم فرزند من تهیه کرده است. به برگردان فارسی این گزارش توجه کنید…

جمعیت قابل ملاحظه ای برای دیدن فیلم “فرزند من” در نخستین شب نمایشش در استانبول حاضر شدند. داستان فیلم درباره لیستاگ، یک گروه پدران و مادران حامی همجنسگرایان و فرزندانشان است. فیلمی که در آن سعی شده به پدران و مادران در برخورد با جنسیت فرزندانشان و درک تمایلات جنسی آنها و نیز چالش های موجود در جامعه متعصب ترکیه کمک شود.

Continue Reading